Subtelna Aurora | Zorza Polarna | Ostrowy Tuszowskie | Złota GóraSubtelna Aurora | Zorza Polarna | Ostrowy Tuszowskie | Pola


To była dziwna, wtorkowa noc .... Nie wiem, ale po prostu dziwna, jakaś taka pełna przypadków itp.
Zapowiadało się fajnie ... No, może zacznę inaczej. - Według serwisów mieliśmy mieć burzę geomagnetyczną na poziomie G2. Cóż... Pogoda piękna, niebo bezchmurne, więc umówiłem się z Łukaszem na polowanie.

Po 2 godzinach spędzonych w polach w Ostrowach Tuszowskich mieliśmy wrażenie, że kompletnie nic się nie dzieje. Na bieżąco monitorowaliśmy warunki, po prostu była kicha.
Serwis Aurora oraz SpeaceWeather pokazywały kp maks na poziomie 3, czy dla nas beznadzieja. To nawet nie jest burza poziomu G1. Ale że jako było fajnie, rozmowa się kleiła i było wesoło, to siedzieliśmy nadal i robiliśmy zdjęcia od niechcenia.

W dole w Ostrowach, to znaczy w polach zaczęła wychodzić mgła, taka rzadka, zawiesista i dość wysoka, czyli po prostu dla fotografii nie malownicza, a wręcz przeciwnie. Siadała na soczewkach powodując parowanie obiektywów.

Postanowiliśmy pojechać wyżej, czyli na Złotą Górę.

Tam również posiedzieliśmy około 2 godzin, w sumie robiąc zdjęcia, ale nie licząc na nic. Serwisy pokazywały niskie Kp, choć prędkość wiatru słonecznego była średnia, a i gęstość też nie taka zła, bz minusowe, więc do szczęścia brakowało jedynie tego wysokiego Kp.

Przy okazji obserwacje umilały nam Leonidy. Niestety, złośliwość ... Jak pech to na całego, gdyż ani jeden nie chciał przelecieć przed obiektywem aparatu. Nooo... Jak potem się okazało, to mam jednego, ale o tym poniżej.

Wróciliśmy do domu ... W sumie, to nawet nie zabierałem się za zdjęcia, gdyż byłem pewien, że nic nie ma.
Między czasie Łukasz przysłał mi zdjęcie, jakie mi zrobił.
Coś mnie tknęło ... - Postanowiłem sprawdzić rejestr magnetometrów z tej nocy. I tu nastąpiło zdziwienie!!
Magnetometr w Kirunie zarejestrował chwilową burzę geomagnetyczną w okolicach G3, chwilowy odczyt Kp był na poziomie 7+ !!
Przejrzałem fotografie, no i cos tam na nich było ... Dłuższy czas i dość precyzyjnie usiadłem do RAWów.

Okazało się, że na kilku klatkach mam zapewne chwilowy rozbłysk Zorzy Polarnej :).
Micha uradowana, no nie ma się czym chwalić, jest ona bardzo subtelna, ale myślę, że i tak warto ją pokazać.

Aurora Borealis, to jest to delikatne, subtelne zielono-fioletowe zabarwienie nieba nieco powyżej horyzontu.

Przy okazji na jednej z fotografii złapał się Leonid, meteor - bolid z roju Leonidów.My na pewno będziemy polować dalej, polować na konkretniejsze zjawisko ze słupami i mocniejszą paletą barw.


Subtelna Aurora | Zorza Polarna | Ostrowy Tuszowskie | pola

Leonid | Zorza Polarna | Ostrowy Tuszowskie | Złota Góra

No i na koniec takie tam bekstejdżowe, niebo było piękne, i pomimo mgły, to było dość gwieździście, więc zrobiłem sobie jeszcze takie o to fotografie, plus ta od Łukasza.


Dziad Borowy przy pracy ;) | Ostrowy Tuszowskie | Złota Góra

Terenowy UnoLot ;) | Ostrowy Tuszowskie | Złota Góra

Droga Mleczna | Ostrowy Tuszowskie | Złota Góra
*     *     *     *     *

Komentarze

 1. Przepiękne! Ach szczęściarzu, ale to właściwie Twoja niesamowita cierpliwość. U nas niestety chmury i tylko skrawki czystego nieba, a przecież przy G7 to by było ładnie widać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :)
   A co do G3 to ono było zarejestrowane w Szwecji w Kirunie, dla nas KP mogło być mniejsze. Poza tym, to był chwilowy "powiew".

   Usuń
  2. Oczywiście pokićkałam, miało być Kp7. Kiedyś siedząc do późna przy kompie zajrzałam na stronę aurory i tam pokazywali Kp8 raz dwa zebrałam się na łąkę i mam kilka zdjęć z taką zielonkawą poświatą jak u Ciebie, ale to była pełnia, jasne niebo i zdjęcia nie są zbyt staranne. Kiedyś się doczekam.

   Usuń
  3. Przy "realnym" utrzymującym się Kp8 to nawet na niestarannych zdjęciach powinno coś być. Jak księżyc był po przeciwnej stronie, a tak zapewne było, to pewnie masz zorzę :)
   Ale tutaj trzeba też przemyśleć sprawę, czy to np nie jest zanieczyszczenie światłem, łuna latarni ulicznych itp. Takie oświetlenie, przy nieodpowiednim balansie bieli tworzy zielona poświatę. Mimo wszystko sądzę, że możesz mieć zorzę polarną :)

   Usuń
  4. Prześlę Ci rava, tam były jakieś wysokie chmurki, a księżyc rzeczywiście po przeciwnej stronie. Niestaranność to raczej słabe ustawienia iszczególnie tylko 10 sek. Ale ciekawa jestem co tam zobaczysz.

   Usuń
  5. Nie ma problemu, obrobię po swojemu i zobaczymy :)

   Usuń
 2. Jak zawsze zafascynowany. Brawa dla kompozycji z leonidem, nawet jeśli była przypadkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) .... Szkoda, że nie przeleciał trochę niżej kadru, i lekko z boku, ale i tak jestem zadowolony.

   Usuń
 3. Witaj, może się powtarzam ale ciekawi mnie jakiego obiektywu użyłeś do sfotografowania tej zorzy, bo zamierzam zacząć tak jak Ty polować na nią. Mam kitowy Nikon 18-105, ale myslę o stałce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :)
   Ja tutaj robiłem pełnoklatkową Sigmą 20mm f/1.8 EX DG ASP ... Nikkorem 18-105 też można zrobić. Spokojnie przy f/4, 30'sto sekundowym naświetlaniu i powiedzmy 3200 ISO aurora powinna być widoczna, ale musi być mocniejsza. Oczywiście proszę polegać na intuicji, gdyż wiadomo parametry naświetlania musimy dostosować do panujących warunków.
   Przy Nikkorze 18-105, przy wszystkich długich czasach naświetlania proszę pamiętać o wyłączeniu stabilizacji obrazu na optyce.

   Usuń
 4. Gwiazdy przepiękne! I ten Leonid! :) A Droga Mleczna wymiata.

  OdpowiedzUsuń
 5. No naprawdę jestem pod wrażeniem. Ni cholery nie rozumiem tych fachowych grypsów KP, G3 itp. ale fajnie, że masz taką wiedzę i pasję! Leonidas czy jak go tam zwał, świetny :) Ostatnia fota kapitalna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Krzysiu :)
   Nazewnictwo wydaje się skomplikowane, ale nie są takie straszne ;) ... Np G1, G2, G3, G4 itp. - jest to ogólna skala którą określa poziom burzy geomagnetycznej. Im wyższa, tym większe szanse na zorzę i jej intensywność. Natomiast Kp, to wartość indeksu magnetycznego ziemi. Ogólnie w najprostszy sposób tłumacząc, to im wyższe Kp, to tym większy zasięg widoczności zorzy polarnej (oczywiście na południe).

   Usuń
 6. Uczę się od ciebie, pozdrawiam i czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uczę się od ciebie, pozdrawiam i czekam na zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Serdecznie zapraszam do komentowania!
Uwaga - Obraźliwe treści, oraz nietreściwe komentarze, nie związane z treścią i reklamujące inne blogi, czy strony będą automatycznie lądować do spamu.