niedziela, 12 lutego 2017

Zachód na Bagnach - Mielecka Tajga | Wola Chorzelowska

Zachód na Bagnach - Mielecka Tajga | Wola Chorzelowska*     *     *     *     *

3 komentarze:

 1. To miejsce to jakieś stare wyrobisko? Czy może ta górka z tyłu to jakiś wał wydmowy, albo próg doliny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Górka jest to wydma, która z trzech stron otacza torfowisko. Jest naturalnego, polodowcowego pochodzenia. W tej okolicy jest ich kilka, np. Las Góry.
   Samo torfowisko, jest to pozostałość dużych bagien i okresowego jeziora polodowcowego, które jeszcze w XVIII wieku tak istniało. Ciągnęło się od tych (obecnych bagien, przez Szydłowiec aż po Dębiaki.
   Za czasów zaboru austro-węgierskiego zostało osuszone, a w miejscu tym prowadzono wydobycie torfu. Torf okazał się zbyt mało kaloryczny, by nadawał się na opał i tego zaprzestano. Te bagna, co są na zdjęciu, jest to pozostałość właśnie odkrywki geologicznej. Dzięki niej na tych terenach pozostała woda. Od wielu lat jest zdziczała i tworzy specyficzne bagno. Na pozostałych terenach po jeziorze pozostały jedynie Łąki Rogożyny i Jamki Rzędzianowskie. Czasami okresowo są lekko podmokłe, szczególnie po zimowych roztopach.

   Usuń

Serdecznie zapraszam do komentowania!
Uwaga - Obraźliwe treści, oraz nietreściwe komentarze, nie związane z treścią i reklamujące inne blogi, czy strony będą automatycznie lądować do spamu.